Kredito unijos atstovas - įteisinkime kooperatinius bankus

2016, birželio 9

Kredito unijos atstovas - įteisinkime kooperatinius bankus

Daugiau nei 20 metų Lietuvoje veikiančios Mano kredito unijos paskolų komiteto pirmininkas Vytautas Olšauskas sako pritariantis Lietuvos banko iniciatyvai reformuoti kredito unijų veiklą reguliuojantį įstatymą, tačiau mano, kad ruošiantieji pokyčius turėtų skirti daugiau dėmesio šio sektoriaus problemų ilgalaikių sprendimų paieškoms, leidžiant kredito unijoms dirbti pelningai,  ne tenkintis vienkartiniais veiksmais.

„Mokslinis centrinės kredito unijos eksperimentas truko jau pakankamai ilgai, kad galima būtų patvirtinti, jog priklausymas šiai struktūrai nesumažina bankroto galimybės. Tokią riziką galima sumažinti tik esant efektyviam ir skaidriam valdymui, kurį turi užtikrinti Lietuvos bankas ir efektyviai ir kokybiškai dirbantys rinkos dalyviai“, – aiškino V. Olšauskas ir pridūrė prognozuojantis, jog einant dabar pasirinkta kryptimi rezultatas bus vienas – bankrutuos ne tik nuostolingos, bet ir jas prievarta už ausų turėjusios tempti pažangios kredito unijos.

Reaguodamas į suintensyvėjusias viešas diskusijas apie kredito unijų įstatymo pokyčius, Mano kredito unijos atstovas taip pat tikino, jog jį glumina netikslios informacijos kiekis, kuris transliuojamas įvairiuose žiniasklaidos kanaluose.

„Iš šalies žiūrint, matyt, susidaro įspūdis, kad didmiesčiuose veikiančios kredito unijos, kurių veikla yra sėkminga, nenori prisidėti prie nelaimėlių gelbėjimo. Tačiau tiesa ta, kad didžiausia Lietuvoje kada nors veikusi kredito unija buvo sostinėje – „Vilniaus taupomoji kasa“ (VTK). Dar daugiau – ji priklausė Lietuvos centrinei kredito unijai, bet tai VTK nuo bankroto vis tiek neišgelbėjo“, – aiškino V. Olšauskas ir retoriškai klausė kodėl manoma, jog priverstinis visų kredito unijų suvarymas į vieną aptvarą šį kartą būtų efektyvesnis.

V. Olšausko teigimu, visų kredito unijų rinkos subjektų dėjimas į tą patį krepšį, neatskiriant pelų nuo grūdų yra iš esmės klaidingas. „Kodėl pelningai veikiantys verslai turi dengti nuostolingai veikiančių įmonių skyles? Manau, būtų daug racionaliau, o ir valstybės biudžetui naudingiau, jei būtų labiau rūpinamasi silpnaisiais, o stipriems rinkos dalyviams tiesiog netrukdoma dirbti, taip įgalinant laisvos konkurencijos principą“, – kalbėjo „Mano kredito unijos“ atstovas.

Anot jo, buvo iškelta nebloga idėja kurti dvi centrines kredito unijas – viena stiprių rinkos dalyvių, o kita silpnesnių. Tačiau įvertinus dabartinės Lietuvos centrinės kredito unijos narių konsoliduotą balansą, kaip to reikalauja Europos Sąjungos teisė, pasirodė, kad finansiškai tai yra neįmanoma. Sunkiai besiverčiančioms kredito unijoms toks modelis būtų per sunki našta.

„Esu tikras, kad vienintelis vaistas yra kredito unijų veiklos liberalizavimas pažangiems rinkos dalyviams ir didesnė valstybės pagalba sunkiai besiverčiantiems šios rinkos dalyviams. Tai suteiktų papildomų galimybių finansų sistemos plėtrai, smulkaus verslo ir ūkio finansavimui. Reikia galvoti ne tik apie pačias kredito unijos, bet ir apie tai, kokios finansų sistemos norime - lanksčios ar iš esmės dominuojamos bankų. Matyt, konkurencingos ir su realiomis galimybėmis verslui.”

Mano kredito unijos atstovo siūlymu, kartu su reformos paketu turėtų būti sukurtas naujas teisinis reguliavimas kooperatinių bankų (kooperatinės bendrovės teisinės formos) egzistavimui. Kooperatinio banko atsiradimas būtų normalus virsmas, kuris leistų išlaikyti galimybę naudotis kooperacijos modelio privalumais. Taip pat būtų teisinga nediskriminuoti kredito unijų taikant joms ženkliai didesnius nei bankams normatyvus - kredito unijų veiklos riziką ribojantys normatyvų turėtų būti analogiški Lietuvos Respublikoje veikiantiems bankams taikomiems atitinkamiems normatyvams.

  • AB „Mano bankas"
  • S. Moniuškos g. 27, Vilnius
  • Tel. (8~5) 240 9389
  • Mob. 8 615 53694
Facebook LinkedIn Youtube G+
© Mano bankas 1996-2019. Visos teisės saugomos.